Provozujte vlastní český minipivovar

Zařízení pro sycení mladiny a nápojů

Nabízíme zařízení pro sycení nápojů a jejich meziproduktů technickými plyny

I. Sycení pivní mladiny kyslíkem před zahájením kvasného procesu

wort-aerator-500x20Mladina je meziproduktem při výrobě piva. Vyrábí se tzv. horkým procesem na pivovarské varně. Teprve kvašením mladiny a poté procesem zrání vzniká hotový nápoj – pivo. Před zahájením kvasného procesu je nejprve nutné mladinu zchladit (fáze chlazení mladiny) a poté okysličit (fáze okysličování mladiny).  Okysličená mladina zchlazená na zákvasnou teplotu (podle druhu používaných pivních kvasinek) se následně zakvasí, tj. promíchá s dávkou živých pivních kvasnic a ve fermentačních nádobách (cylindrokónické tanky, uzavřené cylindrické kvasné tanky nebo otevřené kvasné kádě) započne proces kvašení mladiny, jehož výstupem je tzv. zelené, mladé pivo. To pak prochází fází maturace (zrání) v ležáckých tancích.

 

beer-carbonation

II. Sycení hotových nápojů před jejich plněním do obalů (kegů, lahví, petainerů)

Sycení hotových nápojů oxidem uhličitým se používá všude tam, kde je vyžadován jako výsledný produkt sycený nápoj, tj. obsahující nejčastěji rozpuštěný plyn CO2 – pivo, cider, sycené druhy vína, limonády, minerálky …

Dále je využíváno sycení nápojů dusíkem, které je důležité pro stabilizaci nápoje (například víno, káva …)

 

 

Nabídka vyráběných zařízení pro sycení nápojů a meziproduktů :

I. SYTICÍ SVÍČKY

syticí svíčky

I.1. Syticí svíčka do potrubí – provzdušňovací kámen pro sycení okysličování  mladiny

Provzdušňovací svíčka slouží k provzdušnění mladiny stlačeným medicinským kyslíkem (z tlakové láhve) nebo sterilizovaným vzduchem před hlavním kvašením. Je vmontována do potrubí mladinové cesty, vzduchová tryska je připojená na rozvod tlakového sterilního vzduchu od kompresoru.

tabulka-svicka

 

I.2 Syticí  svíčka do tanků – karbonizační kámen nebo tryska pro sycení nápojů oxidem uhličitým, dusíkem nebo jinými plyny

Pro sycení nápojů oxidem uhličitým nebo dusíkem přímo v tancích nabízíme jako volitelné příslušenství pivních tanků tzv. syticí karbonizační svíčky. Tyto syticí svíčky se připojují k tankům pomocí jednoduché armatury, která je součástí vlastního tanku. Vyrábíme syticí svíčky tvaru trysky bez kamene,  s keramickým kamenem anebo s kamenem ze sintrované oceli (ideální pro pivovary, cidérky a vinařství z důvodu snadné sanitovatelnosti).

Oxygenation-carbonation-jet-02-500x270 Oxygenation-carbonation-jet-jox-01-800x350

 

II. Zařízení pro přesné dávkování syticích plynů

Převážně u sycení hotových nápojů, ale také při zahájení kvašení v kvasných tancích, je důležité zajistit správné dávkování syticího plynu do nápoje. Pro správné nasycení nápoje je podstatné dávkovat do tanku syticí plyn po stanovenou dobu v plánovaných dávkách. Přesné dávkování plynu zajišťují elektronické controllery, speciálně vyvinuté pro tuto proceduru.

Nabízíme syticí kontrollery pro přesné řízení sycení nápojů v jednotlivých tancích i pro řízení sycení až v 16 tancích jedním zařízením.

 

Oxygenation-carbonation-cabinet-500x500Oxygenation-carbonation-controller-500x500flap-valve-jox-01fv

 

OxyBoyMan-with-jox02diffuser-scheme

COM-16-with-Gassing-Tube-Flap-valve

Nabízíme tato zařízení pro provzdušňování nápojů před kvašením a pro karbonizaci hotových nápojů :