Provozujte vlastní český minipivovar

BREWORX FUIC – kompaktní kvasná a zrací jednotka

4. inovace: FUIC – kompaktní zařízení pro vzorkovou výrobu nových nápojů

… ale také jako plnohodnotná alternativa klasických kvasných a zracích CK tanků

BREWORX FUIC (Fermentation Unit with Independent Cooler) je kompaktní jednotka, primárně vyvinutá pro uspokojení požadavků malých pivovarů, které potřebují zkoušet nové druhy piv podle dosud neprověřených receptur. Plnohodnotná výbava cylindrokónických tanků a důmyslný systém chlazení však FUIC předurčuje také k náhradě klasických samostojných CK tanků a ležáckých tanků za jednoduše instalovatelné kompaktní zařízení. Rozšíření pivovaru o další kvasné a zrací nádoby a tedy navýšení produkční kapacity pivovaru je s jednotkami FUIC snadnou a rychlou záležitostí.

 • Experimentujte s výrobou nových druhů nápojů s rozumnými výdaji a malým rizikem.

 • Navyšte výrobní kapacitu pivovaru snadno a hned ….bez dalších doprovodných výdajů.

 

BWX-FUIC-CHP1C-2x150CCT-1000x800

Zprovoznění každé FUIC jednotky je dílem okamžiku, bez náročných projekčních, stavebních a instalačních prací, bez budování nebo rozšiřování stávajícího chladicího systému.

FUIC jednotka je konstruována jako jednoduchý spotřebič – Plug & Brew zařízení.


 

K čemu je vhodná jednotka FUIC ?

 

I. Laboratorní příprava malých vzorků nových druhů piva pro rozšíření nabídky pivovaru

Provozujete pivovar nebo minipivovar a chcete rozšiřovat portfolio nabízených nápojů o nové druhy piva ? Pak určitě váháte, zda není rizikem vyrobit nevyzkoušené pivo najednou v celém objemu běžné várky, tj. naplnit novým pivem celý velký kvasný tank. Vždy existuje riziko, že se nové pivo napoprvé nepovede, anebo bude prostě déle trvat, než si najde dostatečný odbyt u odběratelů a  spotřebitelů.

Tak jako každý vinař zkouší nové odrůdy vína nejprve v malých vzorcích, tak také racionálně uvažující pivovarník nevyrobí najednou 4000 litrů nového druhu piva, aniž si předtím neprověří jeho chuť a zájem ze strany zákazníků.

Právě pro tento účel, tedy testování vzorků nových druhů nápojů, jsme primárně vyvinuli zařízení FUIC (Fermentation Unit with Independent Cooling system) – kompaktní fermentační jednotku s nezávislým chlazením.

 

II. Rychlé a snadné rozšíření výrobní kapacity pivovaru bez dalších investic

Plánujete-li navýšit stávající kapacitu malého pivovaru, je FUIC jednotka velmi praktickou alternativou k rozšíření výrobní kapacity standardním postupem.  Přidání dalších standardních kvasných a zracích nádob (cylindrokónické tanky, kvasné kádě, kvasné tanky, ležácké tanky … ) vyžaduje často značné doprovodné investice :

 • projekční práce
 • stavební příprava
 • navýšení kapacity chladicího systému
 • instalační práce
 • elektrikářské práce
 • chladírenské práce
 • další materiál a práce

Ve srovnání s tímto klasickým postupem je rozšíření kapacity pivovaru s využitím FUIC jednotek neporovnatelně jednodušší. FUIC jednotku dodáme, zákazník si ji na kolečkách doveze na požadované místo, zastrčí napájecí šňůru do běžné elektrické zásuvky (podle modelu 230V nebo 400V) a může ihned tanky využívat – jak pro kvašení, tak také pro zrání nápojů.

 


 

Prohlédněte si FUIC jednotku FUIC-CHP1C-2x150CCT na videu :


 

Co obsahuje FUIC jednotka

ssp-fuicfr-2c250FUIC jednotka pro kvašení a zrání alkoholických nápojů sestává z těchto základních částí :

 • 1 až 2 ks (nebo volitelně 3 až 4 ks) plnohodnotných izolovaných cylindrokónických tanků, chlazených kapalinou (voda, glykol) v duplikátorech, osazených všemi armaturami potřebnými pro hlavní kvašení a zrání piva (sanitovatelný hradicí přístroj, přetlakový a dvojčinný ventil, vzorkovací kohout, sanitovatelné stavoznaky, sanitační rotační sprcha, armatury pro napouštění a vypouštění piva a kvasnic). CK tanky jsou vybavené jednou nebo dvěma nezávislými chladicími zónami – podle velikosti tanků a požadavků zákazníka.
 • Kompaktní vodní chladič odpovídajícího výkonu (u víceobjemových tanků používáme více chladičů). Jako chladicí kapalinu je možné použít vodu (do 1°C) nebo glykol (do -4°C). Chladič je vybavený elektronickým řízením a čerpadlem, které se vypíná, když žádný z tanků nemá aktuálně požadavek na chlazení. Chladič je dále vybaven zásobníkem ledové vody (nebo glykolu) . Je-li chladicí kapalina nachlazená na požadovanou teplotu, chladicí kompresor chladiče se automaticky vypne. Chladič tedy pracuje jen tehdy, když je právě nutné dochlazovat.
 • Digitální regulátory pro přesné měření a regulaci teploty nezávisle v každé chladicí zóně. CK tanků. Zobrazují aktuální a požadovanou teplotu. Na zvláštní požadavek zákazníka vybavujeme FUIC jednotku elektronickým systémem pro počítačem řízené programovatelné plánování teplot s teplotním plánem až na 100 dní.
 • Nosný rám s pojezdovými koly, zaměnitelnými za šroubovací patky s nastavitelnou výškou. Na rámu je uchycený jeden nebo více CK tanků, jeden nebo více chladičů, elektroinstalace. Praktický odklápěcí nerezový poklop chrání shora kompaktní chladič před kapající vodou a zároveň umožňuje snadné dolévání chladicí kapaliny do zásobníku.

 


 

Variabilní uspořádání FUIC jednotek

V našich minipivovarech BREWORX MODULO využíváme jednoduché modulární řešení kvasného a zracího bloku pivovaru s pomocí FUIC jednotek.  FUIC jednotky lze uspořádat různými způsoby podle potřeb konkrétního pivovaru. Zde uvádíme několik příkladů sestavení :

Varianty chlazení CKT jednotek Breworx Modulo

FUIC-CHP1C-1xCCT – Kvasná a zrací jednotka v uspořádání 1 chladič + 1 cylindrokónický tank

BWX-FUIC-CHP1C-1x600CCT-650x900

FUIC-CHP1C-2xCCT – Kvasná a zrací jednotka v uspořádání 1 chladič + 2 cylindrokónické tanky

BWX-FUIC-CHP1C-2x150CCT-1000x800

FUIC-CHP1C-3xCCT – Kvasná a zrací jednotka v uspořádání 1 chladič + 3 cylindrokónické tanky

BWX-FUIC-CHP1C-3x150CCT-1000x580

FUIC-CHP1C-4xCCT – Kvasná a zrací jednotka v uspořádání 1 chladič + 4 cylindrokónické tanky

BWX-FUIC-CHP1C-4x150CCT-1000x450


 

Příklad začlenění FUIC jednotek do pivovaru a cidérky MODULO :

I. Minipivovary BREWORX MODULO

… jsou minipivovary řešené formou stavebnice, přičemž pivovar sestává z kompaktních nezávislých bloků, které jsou mezi sebou propojené potravinářskými hadicemi.

blokove-schema-mp-bwx-modulo-500pmc-001-900

 

II: Cidérky CIDERLINE MODULO

Využití jednotek MODULO v sestavě pro výrobu nápoje cider :

blokove-schema-mp-crm-modulo-mc-001


 

dotaz-buttoncenik-button


Inovativní řešení pro pivovary a cidérky :

1. inovace : BREWORX VARIO CKT – snížení ztrát produktu z CK tanků

2. inovace : BREWORX EASYCIP – kompaktní mobilní CIP stanice

3. inovace BREWORX KEGFILL – kompaktní myčka a plnička kegů

4. inovace BREWORX FUIC – kompaktní kvasná a zrací jednotka

5. inovace BREWORX MODULO – stavebnicové pivovary

6. inovace BREWORX BEERCIDERLINE – výroba piva a cideru na jednom zařízení

7. inovace BREWORX MODULTANK – modulární cylindrokónické tanky