Máme nové webové stránky. Přejděte na :
Mikropivovary
Mikropivovary (v anglické terminologii nanobreweries) jsou kategorií pivovarů, zahrnující technologii pro výrobu piva s důrazem na co nejnižší pořizovací cenu i za cenu sníženého komfortu práce v pivovaru (ve srovnání s plnohodnotnými minipivovary a pivovary). Jsou dobrým řešením pro všechny začínající pivovarníky, kteří požadují plnou funkčnost zařízení s vynaložením co nejmenší investice do technologie a stavebních úprav.
Dodáváme komplety mikropivovarů BREWMASTER, jejichž základem je zjednodušená infůzní varna . Ověřená koncepce mikropivovarů, které používají malovýrobci domácího piva a začínající pivovarníci ve stovkách malých pivovarů v celém světě.
Mikropivovary BREWMASTER
Mikropivovary BREWMASTER jsou sestavy zařízení, určené pro profesionální výrobu piva v objemech várky 200 nebo 500 litrů. Jsou vybavené elektrickou varnou, umožňující výrobu různých druhů piva infůzním varným postupem s následným kvašením v cylindricko-kónických tancích.
Mikropivovary BREWORX BREWMASTER 50
– malé mikropivovary pro domácí pivovarníky
- Mikropivovary BREWORX BREWMASTER 51 – s CK tanky 50 litrů
- Mikropivovary BREWORX BREWMASTER 52 – s CK tanky 100 litrů
Mikropivovary BREWORX BREWMASTER 200
– výkonné mikropivovary pro malé restaurace
- Mikropivovary BREWORX BREWMASTER 201 – s CK tanky 200 litrů
- Mikropivovary BREWORX BREWMASTER 202 – s CK tanky 400 litrů
Mikropivovary BREWORX BREWMASTER 500
– výkonné mikropivovary pro středně velké restaurace
- Mikropivovary BREWORX BREWMASTER 501 – s CK tanky 500 litrů
- Mikropivovary BREWORX BREWMASTER 502 – s CK tanky 1000 litrů
Obecný popis mikropivovarů Brewmaster
I. Mačkání sladu
Mačkání sladu je realizováno elektrickým pivovarským šrotovníkem MM-80 o výkonu 80 kg sladu za hodinu, případně výkonným šrotovníkem se širokými válci MM-101EWR o výkonu 100 kg sladu za hodinu, s dokonalým systémem mačkáním sladu. Pouze u nejmenších pivovarů BM-50 doporučujeme jako alternativu levný ruční šrotovník MM-30.
II. Varna – výroba horké mladiny
- Brewmaster 50 (izolovaná infůzní varna) – výrobní objem 55 litrů mladiny za jednu várku
- Brewmaster 200 (izolovaná infůzní varna) – výrobní objem 220 litrů mladiny za jednu várku
- Brewmaster 500 (izolovaná infůzní varna) – výrobní objem 550 litrů mladiny za jednu várku
III. Chlazení mladiny na zákvasnou teplotu
- Přímo v nádobě varny nebo v kvasné nádobě pomocí ponorného spirálového výměníku – chladivem je studená voda z vodovodu (1. fáze chlazení mladiny) a případně i ledová voda z vodního chladiče (2. fáze chlazení mladiny)
- Průtokem horké mladiny přes deskový výměník – chladivem je studená voda z vodovodu (1. fáze chlazení mladiny) a případně i ledová voda z vodního chladiče (2. fáze chlazení mladiny)
- Dochlazování vodou předchlazené mladiny v kvasné nádobě – pouze u kvasných nádob vybavených vodním chlazením
IV. Kvasné nádoby – hlavní kvašení piva
Jednoduché neizolované kvasné cylindricko-kónické tanky … chlazené prostorově – nejjednodušší technologie pro neřízené kvašení piva v netlakové nádobě, vybavené kvasnou zátkou a výpustným ventilem. Doporučeno pouze pro výrobu piva v nejmenších objemech bez možnosti přesného řízení teploty kvašení produktu. U těchto nádob odpovídá kvalita zpracování vnitřního povrchu a svarů nízké ceně technologie !! Čištění a sanitaci je nutné provádět ručně.
- Zjednodušené cylindricko-kónické tanky – plnohodnotné CK tanky zjednodušené konstrukce … chlazené duplikátorem a vodním chladičem. Je možné použít netlakové (0.0 bar) anebo nízkotlakové (1.5 bar) provedení. Nádoby lze použít rovněž k dochlazování mladiny před zakvašováním. Variantu tanků 1.5 bar lze použít také pro nízkotllakové zrání piva a stáčení piva do nádob.
- Kvasné-zrací jednotky MODULO – plnohodnotné CK tanky zjednodušené konstrukce s integrovaným nezávislým vodním chladičem .. je možné použít netlakové (0.0 bar) anebo nízkotlakové (1.5 bar) nebo vysokotlakové (3.0 bar) provedení. Nádoby lze použít rovněž k dochlazování mladiny před zakvašováním. Variantu tanků 1.5 bar a 3.0 bar lze použít také pro zrání piva a stáčení piva do nádob.
- Plnohodnotné klasické cylindricko-kónické tanky – plně vybavené izolované CK tanky, samostojné, izolované, vybavené vším potřebným pro řízené kvašení, zrání, skladování a stáčení piva. Chlazení celé série tanků je reaizováno společným vodním-glykolovým chladičem. Možnost programování teplotních průběhů na mnoho dní dopředu.
V. Zrací nádoby – dokvašování (zrání) piva
- Zrání piva přímo v prodejních obalech – doporučujeme tlakové PET láhve, PETainery, KEGy, 5-litrové pivní soudky … V tomto investičně nejméně náročném řešení je vždy nutné umístit pivo v obalech do vzduchem chlazené místnosti , lednice nebo chladicího boxu (doporučená teplota vzduchu cca 1°C) . Dále je nutné zajistit průběžné odpouštění přetlaku v nádobách z důvodů zamezení exploze nádoby, jelikož tlakové obaly nejsou výrobcem určené pro jiné účely, než je skladování a prodej hotového piva. Jak vyplývá z poslední věty, je tento způsob řešení zrání piva vhodný jen pro nejmenší objemy produkce a z důvodu značného rizika zranění při explozi tlakem namáhaných obalů jej rozhodně nelze doporučit.
- Zrání piva v tlakových nádobách chlazených vzduchem – Tlakové nádoby chlazené vzduchem (certifikované pro přetlak 1.5 až 3.0 bar) jsou neizolované, bez duplikačních plášťů. Jsou určené pro umístění v chlazené místnosti nebo v chlazeném boxu s teplotou vzduchu cca 1°C. Vybavení tlakových nádob (tzv. ležáckých tanků) umožňuje udržování přesně nastaveného přetlaku v nádobách a průběžné odpouštění nadměrného množství zráním piva produkovaného CO2 – toto zabraňuje nebezpečí exploze nádoby. S ohledem na skutečnost, že všechny tanky jsou obvykle umístěné v jediné místnosti s konstantní teplotou, není možné řídit teplotu v každém ležáckém tanku zvlášt. Stejně tak není možné použít tyto nádoby pro fázi hlavního kvašení piva (mladiny).
- Zrání piva v tlakových nádobách chlazených vodou (glykolem) – Tlakové nádoby (certifikované pro přetlak 1.5 až 3.0 bar) jsou neizolované (verze SLP) anebo izolované (verze CLASSIC), vybavené duplikačními plášti. Jsou určené pro umístění v nechlazené místnosti (u neizolovaných nádob se doporučuje místnost izolovaná). Každý tank je ochlazován individuálně chladicí kapalinou, která cirkuluje mezi duplikačním pláštěm nádoby a vodním chladičem. Jako chladicí kapalina se používá voda (do teploty 2°C) anebo směs vody a potravinářského glykolu (až -4°C). Vybavení tlakových nádob umožňuje udržování přesně nastaveného přetlaku v nádobách a průběžné odpouštění nadměrného množství zráním piva produkovaného CO2 – toto zabraňuje nebezpečí exploze nádoby. Každý tank je vybavený vlastním systémem měření a regulace teploty a je tedy možné řídit teplotu v každém tanku zvlášt. Jsou-li tanky vybavené kónickým spodním dnem (cylindricko-kónické tanky) , pak je možné tytéž tanky používat pro hlavní kvašení i pro zrání piva. Pro mikropivovary jsou vhodné tyto varianty zracích tanků chlazených vodou (glykolem) :
- Zjednodušené kvasné-zrací cylindricko-kónické tanky – tanky zjednodušené konstrukce (chlazené vodou, neizolované)
- Kvasné a zrací jednotky Modulo – dvojice cylindricko-kónických izolovaných nebo neizolovaných tanků s nezávislým integrovaným chladičem
- Plnohodnotné klasické cylindricko-kónické tanky – plně vybavené izolované CK tanky, samostojné, izolované, vybavené vším potřebným pro řízené kvašení, zrání, skladování a stáčení piva. Chlazení celé série tanků je reaizováno společným vodním-glykolovým chladičem. Možnost programování teplotních průběhů na mnoho dní dopředu.
VI. Příprava piva k prodeji
U mikropivovarů se předpokládají výrobní objemy natolik malé, že také stáčení piva do prodejních obalů bude probíhat spíše manuálně. Proto jako součást vybavení mikropivovarů doporučujeme tyto možnosti :
- Ruční plnička lahví :
- Ruční vymývačka lahví
- Ruční korunkovačka lahví
- Ruční plnička malých party soudků :
- Ruční plnička pivních kegů
VII. Chlazení pivovarských nádob
Chlazení nádob je realizování podle volby kvasné a zrací technologie jedním z těchto způsobů :
- Chlazení vzduchem – při volbě nejjednodušších jednostěnných zracích nádob je nutné je umístit do izolované místnosti, vybavené vzduchovou chladicí jednotkou. V místnosti se zracími tanky je doporučeno udržovat teplotu cca 1-2°C (při nižší teplotě hrozí vznik námrazy na podlaze a technologii). Možným řešením je také kompaktní chladicí box, umístěný v neizolované místnosti.
- Chlazení společným vodním chladičem – všechny nádoby jsou chlazené jedním společným vodním chladičem, z něhož je pomocí potrubí nebo hadic rozváděno chladivo (voda nebo voda s glykolem) k jednotlivým nádobám. Každá nádoba má jednu nebo více chlazených zón, teplota v každé z nich je měřená a regulována samostatně pomocí systému řízení teplot. Výhodou je nízká spotřeba elektrické energie. Pro mikropivovary používáme převážně kompaktní vodní chladič, jehož instalace je zvládnutelná zákazníkem svépomocí. V případě potřeby je možné použít i splitový vodní chladič s oddělenou venkovní a interiérovou částí, k jehiož instalaci je ale potřeba využít služeb specializované chladírenské firmy.
- Chlazení sestavou kompaktních vodních chladičů – každý tank je chlazen samostatným kompaktním vodním chladičem. Typické řešení pro kvasné a zrací jednotky Modulo. Výhodou je snadná instalace tanků bez nutnosti napojení na chladicí rozvody (zvládnutelná svépomocí zákazníkem) a přirozená zálohovatelnost chlazení – při poruše jednoho chladiče jsou všechny ostatní tanky stále v provozu.
VIII. Další doporučené vybavení
- Sada pivovarnických pomůcek a nářadí – hustoměr, lopatka na výhoz mláta, čisticí set na pivovarnické nádoby a hadice, barel na namačkaný slad, dřevěné míchadlo
- Mobilní čerpadlo – užitečná pomůcka pro netlakové přečerpávání piva a jednoduchou sanitaci nádob
- CIP stanice – mobilní jednotka pro pohodlné mytí a sanitaci nádob a pivních vedení
Charakteristika mikropivovarů a jejich srovnání s minipivovary a velkými pivovary
Charakteristická vlastnost | Mikropivovary | Minipivovary | Velké pivovary |
---|---|---|---|
Investiční náklady - technologie | Velmi nízké (od 200 tisíc CZK) | Nízké (od 1 milionu CZK) | Vysoké (od 10 milionů CZK) |
Investiční náklady - stavební | Velmi nízké (od 0 CZK) | Nízké (od 200 tisíc CZK) | Vysoké (od 2 milionů CZK) |
Investiční náklady - montáž | Nízké - Montáž probíhá svépomocí - systém Plug & Brew (od 0 CZK) | Střední - Obvykle je nutný tým odborníků (od 100 tisíc CZK), anebo jejich součinnost (od 20 tisíc CZK) | Vysoké - pivovar je kompletně sestavován týmem odborníků (od 1 milionu CZK) |
Komfort obsluhy technologie | Nízký(manuální řidicí systém) až střední (poloautomatický řídicí systém varny) - obvykle větší množství manuální práce | Střední (manuální řídicí systém varny a sklepa) až vysoký (automatický řídicí systém varny a sklepa) | Vysoký - většina výrobních procesů je řízená automaticky, lidská obsluha pak nastavuje a kontroluje řídicí systémy. Lidská práce je omezená. |
Energetická náročnost výrobního procesu (vztaženo na 1 litr vyrobeného piva) | Vyšší - malé nároky na šetření energií - chybí izolace nádob, rekuperace tepla, méně efektivní systém ohřevu a chlazení | Nízká - izolované nádoby, systém rekuperace tepla, efektivnější systém ohřevu a chlazení | Nízká - díky velkým objemům vyrobeného piva a vysoké technologické vyspělosti zařízení a budov je šetření energií na prvním místě. |
Provozní náklady (vztaženo na 1 litr vyrobeného piva) | Vyšší - vyšší cena spotřebované energie, větší spotřeba vody, větší náročnost na lidskou práci | Střední - nižší cena spotřebované energie, menší spotřeba vody, menší náročnost na lidskou práci a mzdové náklady | Nízké - nízká spotřeba energie, nízká spotřeba vody, nízký objem lidské práce a mzdových nákladů |
Výrobní omezení při výrobě mladiny | Bez přídavných zařízení umožňuje zjednodušená varna výrobu piva pouze infůzním postupem. | Konstrukční řešení varny umožňuje výrobu prakticky všech druhů piva infůzním i dekokčním způsobem. | Konstrukční řešení varny umožňuje výrobu prakticky všech druhů piva infůzním i dekokčním způsobem. |
Výrobní omezení při kvasném a zracím procesu | U nejlevnějších kvasných nádob je umožněno pouze beztlakové kvašení, přičemž zrání piva probíhá v lahvích nebo tlakových obalech. Dražší technologie umožňují kvašení i zrání piva. | Samozřejmostí je vybavení pivovaru tlakovými nádobami pro kvašení, zrání i skladování piva. | Samozřejmostí je vybavení pivovaru tlakovými nádobami pro kvašení, zrání i skladování piva. |